zeberka

 

 

 

 

 

Kilka dni temu przedstawiałam Wam tu mój przepis na pysznego kurczaka z szybkowaru w 15 min i pisałam, że będzie więcej takich przepisów bo z szybkowarem bardzo się polubiłam.

Dziś kolejny przepis na mięso, tym razem na wędzone żeberka z szybkowaru w pół godziny.

Żeberka z szybkowaru wychodzą super miękkie w czasie o połowę krótszym niż gotowane tradycyjnie.

Wędzonka sama w sobie jest niesamowicie smaczna i aromatyczna, więc dodatków wiele tu nie trzeba. Ja swoje żeberka z szybkowaru wzbogaciłam selerem naciowym, który dodałam w ostatnich pięciu minutach gotowania.

 

 

 

Składniki na żeberka z szybkowaru:

1 kg żeberek wędzonych

1 cebula

1 mały seler naciowy (ok 300g)

1 marchew

1 łyżeczka majeranku

listki świeżych ziół do podania

 

 

Jak zrobić żeberka z szybkowaru:

Cebulę obieramy, kroimy w kostkę wrzucamy do szybkowaru. Układamy na niej żeberka.

Do garnka szybkowaru wlewamy wodę ok 2 szkl.

Żeberka posypujemy majerankiem – sola i pieprzem można doprawić na końcu (ja już nie dodawałam, wędzonka była wystarczająco słona).

Szybkowar szczelnie zamykamy i gotujemy na największym ogniu aż potrawa zagotuje się a w środku wytworzy się odpowiednie ciśnienie. Szybkowar wtedy zamknie się i powiadomi nas przy pomocy wysuniętego wskaźnika, że uzyskał odpowiednią temperaturę.

Wówczas zmniejszamy pod nim grzanie na mniejsze i gotujemy 25 min.

Po tym czasie szybkowar zdejmujemy z ognia, wyrównujemy ciśnienie (poprzez pokrętło lub poprzez wstawienie garnka pod strumień zimnej wody). Kiedy wskaźnik opadnie ( u mnie dzieje się to bardzo szybko 1-2 minuty po zdjęciu z ognia), otwieramy szybkowar, dodajemy pokrojone w małe kawałki marchewkę i seler i jeszcze raz zamykamy, doprowadzamy do wysokiego ciśnienia – gotujemy jeszcze 5 min. Potem zestawiamy z ognia, wyrównujemy ciśnienie i otwieramy.

Możemy dodać też marchew i seler na samym początku gotowania i gotować od razu 30 min, tylko wtedy warzywa zupełnie rozgotują się tworząc aromatyczny sos.

Żeberka podajemy ze świeżymi listkami ziół.

 

 

zeberka