Sezon czereśniowy w pełni, pierwszy czereśniowy głód zapewne nasycony, można pomyśleć o zatrzymaniu tych pysznych owoców na zimę.
Z czereśni możecie zrobić na dżem czereśniowy do słoików na zimę, ale jednym z najlepszych sposób zatrzymania pysznego i delikatnego smaku tych owoców jest mrożenie.
Mrożenie czereśni nie jest tak proste i przyjemne jak mrożenie borówek czy malin, bo trzeba się tu pozbyć pestek, ale potem zimą smak ich wynagrodzi nam poświęcony na drylowanie czas 🙂
Czereśnie można przechowywać w zamrażarce do 12 mcy.
Co wy robicie z czereśni?
Jak mrozić czereśnie:
Mycie i osuszanie:
Czereśnie wrzucamy do miski, zalewamy wodą, myjemy dokładnie, wyjmujemy z wody na durszlak czy sito – zostawiamy je na durszlaku by obciekły z wody a potem wysypujemy na bawełnianą ściereczkę lub jeszcze lepiej na ręcznik papierowy – czereśnie możemy delikatnie obsuszyć z góry papierowym ręcznikiem lub pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
Drylowanie:
Czereśnie pozbawiamy ogonków oraz pestek. Mi łatwo drylować używając widelca.
Mrożenie:
Czereśnie zostawiamy w całości lub kroimy na połówki (szczególnie et bardzo duże). Owoce rozkładamy jedną warstwą w odstępach na tacy, talerzu, macie silikonowej. Owoce możemy układać piętrowo – na warstwę owoców kładąc z góry kolejną matę silikonowa i owoce.
Pakowanie:
Po ok godzinie, zamrożone owoce możemy zdjąć z tacek i wrzucić do torebek, np. worków strunowych, opisać datą i upchnąć w odmętach zamrażarki – gotowe!
Przechowywanie mrożonek:
Czereśnie można przechowywać w zamrażarce do 12 mcy.
Zobacz też:
Przepisy na dania z czereśniami