Nowy rok – nowe książki kucharskie

 

 

 

 

 

 

Nowy rok – nowe książki kucharskie

 

 

 

 

 

Jestem ogromną wielbicielką książek – w tym książek kucharskich – w mojej bibliotece zbiór ich to aż jeden potężny regał książkowy.

Koniec listopada i grudzień to były dla mnie mocno monotematyczne miesiące bo z upodobaniem wałkowałam wszelakie książki czy to jedzeniowe, beletrystykę czy książki dla dzieci wciąż o tematyce świątecznej.

Nowy rok – nowe poszukiwanie inspiracji kucharskich – przedstawię Wam kilka moich najlepszych  nowości.

 

 

 

Używacie w ogóle książek kulinarnych?

Wracacie ciągle do tych starych, sprawdzonych, odziedziczonym po mamie, babci czy wciąż wypatrujecie na półkach księgarni świeżutkich porcji inspiracji?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Superfood na co dzień” Jamie Oliver

Jestem wielką miłośniczka talentu kulinarnego tego Pana a także jego poczucia humoru, żywiołowości, naturalności i przebojowości. Z przyjemnością oglądam jego programy kulinarne, czy filmiki na youtubie. Każda jego nowa książka to dla mnie wydarzenie i ciekawość dobiegająca wysoko na skali.

Mam wiele jego książek, choć Jamie wydał ich jeszcze więcej, no a tej z super zdrowym jedzeniem nie mogłam sobie po prostu odmówić.

Co ciekawe wydaje mi się, że to pierwsza książka do której autor sam zrobił również zdjęcia (jeśli się mylę poprawcie mnie 😉

Jak zawsze książka Jamiego to nieduża encyklopedia – spory format, fajne zdjęcia, twarda okładka, piękne wydanie (choć cena też piękna).

Książka podzielona jest na pięć rozdziałów – znajdziemy tu przepisy na zdrowe śniadania, lunche, kolacje, przekąski i napoje opracowane przez Jamiego a także jego zespół dietetyków, tak by każda z potraw była zdrowa, smaczna, zbilansowana, pożywna, kolorowa.

Ja zaznaczyłam sobie do wypróbowania jak najszybciej pudding z czarnego ryżu z mango, limonką, marakuja i kokosem, superchleb proteinowy bez zboża i glutenu, musli doktora Birchera wg Jamiego z owoców, orzechów, jogurtu i nasion oraz chlebek bananowy z aromatem earl grey.

Przy każdym daniu znajdziemy ilość kalorii i makroskładników.

Książka zawiera też rozdział w postaci pogadanki o zdrowym życiu, o filozofii tej książki, którą jest zrównoważony talerz, o pochwale owoców i warzyw, opiciu wody i alkoholu też, o żywności ekologicznej i rewolucji w zakupach a nawet o podstawach snu.

 

Wydawnictwo Insignis

twarda okładka

cena z okładki 69,90zł

data wydania 2015r

310 stron

 

jamie

 

 

 

 

Superfood na co dzień” Jamie Oliver

 

 

 

 

Superfood na co dzień” Jamie Oliver

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polska kuchnia regionalna – wyroby regionalne, dania z różnych zakątków kraju, tradycje kulinarne”

Maja Bisikiewicz, Joanna Jakubiuk, Izabela Lenkiewicz, Gosia Molska, Paulina Zakrzewska

Muszę Wam się przyznać, że im jestem starsza, im większe mam doświadczenie kulinarne tym bardziej lubię i doceniam naszą polską kuchnię.

Lubię gotować i piec z zeszytów kulinarnych mojej mamy i babci, lubię patrzeć z uśmiechem na pałaszującyh domowników z przeświadczeniem, że kolejne pokolenie zajada się naszymi, tymi samymi daniami.

Lubię wreszcie czytać i poszukiwać regionalnych ciekawostek kulinarnych, odkrywać nowe dla mnie dania z bardzo dobrze mi znanych, wręcz pospolitych składników.

Dlatego bardzo polecam tą książkę ! To pięknie wydany album i prawdziwy elementarz kuchni polskiej.

Książka podzielona jest na 8 rozdziałów: Kuchnie Pomorza i Kujaw, Kuchnię Warmii i Mazur, Kuchnię Podlasia, Kuchnię Mazowsza i Kurpiów, Kuchnię Wielkopolski, Kuchnię Śląską, Kuchnię galicyjska i podhalańską, Kuchnię Kresów.

W każdym z tych działów znajdziemy kulinarne dziedzictwo tych regionów, opisy produktów dla nich właściwych i charakterystycznych, przyzwyczajenia kulinarne oraz przepisy na dania.

Kopalnia wiedzy !

 

 

Oficyna Wydawnicza Multico

twarda okładka

data wydania 2012

215 stron

 

 

 

pl kuchnia 

 

 

 

 

„Polska kuchnia regionalna

 

 

 

 

„Polska kuchnia regionalna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warzywo – 100 sposobów na jarzynę” Dominika Wójciak

Od wielu wielu lat warzywa i owoce to moi ulubieńce. Zaczęło się to od moich wielu lat wegetariańskich, kiedy żywiłam się głównie nimi i tak mi zostało – jarzyny zawsze są dla mnie głównym tematem na talerzu i w mojej diecie. Z tego to tytułu nie łatwo mnie zaskoczyć jeśli o takie dania chodzi, ale ta Pani ma u mnie dużego plusa za swoją książkę – zaznaczyłam z niej od razu osiem przepisów do natychmiastowego wypróbowania np. Pieczone buraki długo marynowane w soku pomarańczowym, Surówkę z czerwonej kapusty, soczewicy i grejpfruta.

W książce znajdziemy 111 przepisów, 11 rozdziałów – 10 z nich dotyczy konkretnych warzyw: rabarbaru, botwinki i buraków, bobu, kapusty, ziemniaków, marchewki, kalafiora, cukinii, fasoli, dyni – rozdział jedenasty do przepisy na dodatki do dań np. na pieczoną fetę, melasę z granatów, pieczone buraki.

Książka jest ładnie wydana, z twardą okładką, papierem kredowym i świetnymi zdjęciami autorki (każdy przepis opatrzony jest zdjęciem).

 

 

Wydawnictwo Pascal

twarda okładka

cena z okładki 64,90zł

286 stron

data wydania 2015

 

 

warzywo

 

 

 

 

 

Warzywo

 

 

 

 

 

Warzywo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pysznie do pudełka” Grażyna Bober-Bruijn

Może wydać się to komuś dziwne, ale ja bardzo lubię przygotowywać dziecięce pudełka śniadaniowe do szkoły czy dorosłe lunchboxy do pracy. Na moim blogu powstał już cały cykl wpisów Lunchbox dla małego ucznia i nowy liczący dopiero dwa odcinki cykl Jedzenie do pracy.

Z zaciekawieniem sięgnęłam więc po najnowsza książkę Pani Bober-Bruijn w tym temacie. Szczerze się przyznam, że nie liczyłam na odkrycie na miarę Kolumba – miałam pierwszą książkę o diecie bezglutenowej Pani Grażyny i choć pięknie wydana, poszła dalej w dobre ręce.

Przy „Pysznie do pudełka” jestem bardzo pozytywnie zaskoczona treścią i zainspirowana!

Autorka sięga do tradycji kulinarnej nie tylko polskiej czy amerykańskiej ale też bliskowschodniej czy japońskiej.

Książka podzielona jest na dziewięć rozdziałów z przepisami na : Jajka, Zupy, Sałatki, Curry, ryże, makarony, placki, Klopsy, Wypieki słodkie, Wypieki słone, Pasty do chleba, Dodatki do dań.

Ja z pewnością wypróbuję z niej snert czyli holenderską grochówkę, kimchi ze smażonym jajkiem, arabski kociołek z daktylami, belgijski stoemp, japońskie klopsy Tsukune.

 

Wydawnictwo Muza

miękka okładka

data wydania 2015r

cena z okładki 39,90zł

190 stron

 

 

box

 

 

 

 

Pysznie do pudełka

 

 

 

 

 

box

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciasta i desery – gotowanie krok po kroku” Marianne Magnier-Moreno

Bardzo lubię tą serię Gotowanie krok po kroku Wydawnictwa RM bo zdjęcia są bardzo estetyczne, proste, czytelne a przepisy ciekawe.

Mam w swojej biblioteczce już wcześniejsze pozycje: Kuchnia włoska (tą część w tym roku kupiłam też dla mojej szwagierki na gwiazdkę) i Klasyczne Przepisy krok po kroku.

Z nowym rokiem do mojego zbioru dołączają też „Ciasta i desery”, które wydawnictwo wznowiło i odświeżyło.

Książka ta to zbiór przepisów na słodkości zawartych w pięciu rozdziałach: 1 Kremy i sosy, 2 Proste przepisy na proste ciasta, 3 Ciasta różne, 4 Ciasteczka, 5 Tarty.

Cechą charakterystyczną tej książki i tej serii jest to, że mamy pokazany na zdjęciach każdy etap tworzenia smakołyku – od ilustracji wszystkich potrzebnych składników, poprzez ich łączenie a kończąc na finalnym dziele.

Lubicie takie zdjęcia produktów do przygotowania dania i krok po kroku ? używacie? czy przewijacie do zdjęcia gotowej potrawy?

 

 

Wydawnictwo RM

miękka okładka

cena z okładki 29,90zł

57 przepisów

wydanie wznowione z 2015r

 

 

ciasta

 

 

 

 

Ciasta i desery – gotowanie krok po kroku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Delicje i łakocie” Paulina Krajewska

Na koniec zostawiłam sobie dwie szczególne pozycje w dzisiejszym wpisie, bo są to książki innych blogerek kulinarnych 🙂

Pierwsza z nich to książka Pauliny, wszystkim wam zapewne znana z bloga Just My Delicious.

Jej dzieło to niesamowicie bogaty zbiór przepisów dla prawdziwych łasuchów – czego tam nie ma… i ciasteczka i czekoladki, kremy, galaretki, lizaki, lody, pianki, masełka, pralinki, szyszki, trufle i łakocie do picia. Prawdziwa rozpusta 🙂

Każdy przepis opatrzony jest zdjęciem autorki oraz krótką, osobistą notką dzięki której możemy ją jeszcze lepiej poznać.

Polecam słodyczomaniakom 🙂

A ja już wiem co podaruję mojej uwielbiającej słodycze siostrze na urodziny.

 

Wydawnictwo Helion

twarda okładka

cena z okładki 44,90zł

270 stron

data wydania 2016

 

delicje

 

 

 

 

Delicje i łakocie 

 

 

 

 

 

Delicje i łakocie

 

 

 

 

 

 

 

 

Fanklub bułeczek z rozmarynem czyli ciąg dalszy toskańskich opowieści ze smakiem” Aleksandra Seghi

Od czasu kiedy w zeszłe wakacje spędziłam prawie miesiąc we Włoszech i mogłam doświadczyć kultury tego kraju, tradycji, kuchni, życia codziennego i oczywiście piękna – czytam w tym temacie wszystko co tylko wpadnie mi w ręce.

Aleksandra Seghi to Polka mieszająca na stałe we Włoszech z mężem Włochem i córeczką, to blogerka, kulinarka, pisząca wspaniałe opowieści o kraju w którym mieszka i który poznaje.

To już nie pierwsza książka, tylko bodaj trzecia czy czwarta którą z zainteresowaniem przeczytałam.

Autorka zebrała w niej kolejną porcję doświadczeń ze swojego włoskiego życia, opowieści i legend które zasłyszała, miejsc które zobaczyła i oczywiście włoskich przepisów, które wypróbowała.

Polecam !

 

 

Wydawnictwo Świat Książki

miękka okładka

205 stron

data wydania 2015r

 

 

 

 

seghi

 

 

 

 

 

Fanklub bułeczek z rozmarynem

 

 

 

 

 

Fanklub bułeczek z rozmarynem