Na Wasza prośbę piszę dziś kilka słów o procesie pasteryzacji przetworów, bo sezon mamy w pełni a sierpień jest miesiącem obfitującym w największa liczbę owoców i warzyw, które możemy zamknąć w słoikach i zamrażarce (skorzystajcie z mojego kalendarza przetworów).

Zapraszam Was również do działu Przetwory po przepisy na smakołyki na zimę.

Pasteryzacja
to jeden ze sposobów utrwalenia produktów spożywczych poprzez podgrzewanie do wysokiej temperatury i hermetyzację, tak by zniszczyć drobnoustroje, powodujące ich psucie się oraz zachować ich walory smakowe i wartości odżywcze.

Metody pasteryzacji:

1 „Na mokro” – w garnku z wodą

W dużym garnku na dnie kładziemy ściereczkę (zabezpieczy słoiki przed drganiami podczas gotowania).

Na ściereczce układamy dobrze zakręcone słoiki z przetworami, tak by nie dotykały do siebie.

Do garnka wlewamy zimną wodę do wysokości 3/4 słoików (jeśli mamy ciepłe przetwory, wlewamy wodę o podobnej temperaturze).

Garnek przykrywamy przykrywką i zaczynamy podgrzewać.

Kiedy woda zacznie wrzeć zmniejszamy grzanie, tak by stale utrzymywać minimalne wrzenie i od tego momentu liczymy czas pasteryzacji.

Po zakończeniu pasteryzacji słoiki wyjmujemy przez ściereczkę i zostawiamy do ostygnięcia.

2 „Na sucho” – w piekarniku

Napełnione przetworami i zakręcone słoiki ustawiamy w blaszce do pieczenia (gdyby któryś ze słoików pękł, zawartość nie rozleje nam się po całym piekarniku), tak by nie dotykały do siebie.

Blachę ze słoikami wkładamy do zimnego piekarnika i zaczynamy podgrzewać do 110-130stopni. Kiedy piekarnik osiągnie tą temperaturę liczymy czas pasteryzacji.

Po zakończonej pasteryzacji wyłączamy piekarnik i pozwalamy w nim ostygnąć słoikom.