Dawno nie pisałam o książkach kulinarnych a chciałam się z wami podzielić tymi, które wertowałam, przeglądałam, oglądałam, zaznaczałam, smakowałam i wypróbowywałam w ostatnim kwartale.

Kilka przepisów właśnie z nich na tyle mnie zachwyciło, że efekty pokazywałam na blogu.

Jednocześnie mam do Was prośbę a właściwie dwie:

po pierwsze napiszcie mi w komentarzu czy znacie którąś z tych książek i co o niej sądzicie – bardzo chętnie poznam waszą opinię;

po drugie polećcie mi proszę inne kulinarne warte przejrzenia, chciałabym zebrać stosik na najbliższy czas 🙂

 

Stosik książek kulinarnych

 

 

 

 

Kuchnia japońska. Najważniejsze składniki i 200 oryginalnych przepisów” Kimiko Barber

Wydawnictwo Publicat

Długo szukałam książki o kuchni japońskiej i jakoś nic ciekawego nie chciało mi wpaść w ręce, dlatego gdy przejrzałam tą książkę, stwierdziłam że koniecznie musi zasilić moją kulinarną biblioteczkę i będzie świetna by rozwinąć wiedzę o japońskim jedzeniu.

Książka napisana jest w formie leksykonu, prezentującego po kolei klasyczne składniki kuchni japońskiej, z krótką ich historią, cechami charakterystycznymi a także dwoma-trzema przepisami kulinarnymi na ich wykorzystanie.

Znajdziemy tu w ten sposób opisane ryż i rośliny strączkowe, makarony, warzywa, grzyby, tofu i jego przetwory, wodorosty, ryby i owoce morza, ikrę, mięso, owoce i orzechy, zioła, przyprawy, napoje i słodycze.

Książka zawiera też część o samej kuchni japońskiej, jej historii, ceremoniach jedzenia, narodowych przysmakach.

Na moim blogu znajdziecie przygotowane z tej książki Bakłażany małosolne, Ryżowe sushi z ikrą łososia oraz Madame Butterfly.

Podoba mi się wydanie książki: ładna szata graficzna, świetne zdjęcia, papier kredowy – znakomicie nadaje się na prezent.

Liczba stron: 240

okładka miękka

 

kuchnia japońska

 

 

 

 

Gotowanie na parze” Jacek Szczepański

Wydawnictwo Multico

Bardzo lubię dania gotowane na parze, dlatego chętnie szukam inspiracji co jeszcze ciekawego mogłabym przygotować tym sposobem.

Ta książka przyciągnęła mnie jako wzrokowca sposobem wydania: twarda okładka, świetna szata graficzna, przepiękne, jasne, minimalistyczne zdjęcia, nie mogłam jej się oprzeć.

Autor książki przedstawia kilkadziesiąt przepisów na dania bardzo smacznie wyglądające i ciekawie przygotowane.

Książka podzielona jest na działy w których znajdziemy inspiracje na przygotowanie warzyw, ryb i owoców morza, drobiu, mięsa, pierogów i deserów.

Wszystkie potrawy są lekkie i zdrowe, a przy tym niezwykle proste w przygotowaniu.

Zaznaczyłam sobie kilka przepisów do wypróbowania, z pewnością się nimi podzielę w niedługim czasie.

Data wydania: 2012

Liczba stron:115

 

gotowanie na parze

 

 

 

 

Anna Czelej „Wiosna w kuchni pięciu przemian – dania wegetariańskie”

Wydawnictwo Illuminatio

Chociaż kuchnia pięciu przemian jest mi całkowicie obca i w najbliższej przyszłości jakoś nie mam wewnętrznej potrzeby nauczyć się gotować według jej zasad, po tą książkę sięgnęłam z ciekawością i nie zawiodłam się.

Autorka prezentuje w niej mnóstwo ciekawych przepisów na dania wegetariańskie, ale przede wszystkim dania zdrowe, ze świadomie wybranych zdrowszych składników a przy tym naprawdę proste do przygotowania (tak że poradzą sobie nawet laicy kuchenni).

Znajdziemy tu przepisy na zupy, surówki i sałatki, dania ciepłe, warzywa gotowane, duszone i pieczone, przekąski oraz desery.

Znajdziemy inspiracje co przygotować z warzyw (tych popularnych i tych może mniej), kaszy, orzechów a nawet jadalnych chwastów typu pokrzywa.

Bardzo zdrowe inspiracje, moim zdaniem nie tylko na wiosnę, ale spokojnie większość przepisów jest całorocznych.

Jedynym minusem tej książki dla mnie to zdjęcia, do których ja przykładam dużą uwagę bo najpierw jem oczami, ale treść bardzo polecam i z pewnością sięgnę po kolejne części.

Data premiery: 2013-03-25

okładka miękka

liczba stron 226

 

kuchnia pięciu przemian

 

 

 

 

Gill Rapley i Tracey Murkett „Bobas lubi wybór – książka kucharska”

Wydawnictwo Mamania

Pisałam wam już kiedyś o książce i metodzie karmienia dzieci BLW, polegającej na tym by po okresie wyłącznego karmienia dziecka mlekiem mamy, dietę rozszerzać od początku pozwalając dziecku dokonywać intuicyjnych, samodzielnych wyborów oraz od początku pozwalać dziecku cieszyć się wspólnie jedzonymi posiłkami.

W sporej części jestem wyznawczynią tej metody i tak właśnie rozszerzałam dietę mojej córeczki.

Z ciekawością więc sięgnęłam po tą książkę kulinarną, tym bardziej że za jakiś czas będę miała powtórkę z rozrywki 🙂

Co jest w tej książce wartościowe: z pewnością proste rady, jak zacząć rozszerzanie diety w ten sposób i czego się spodziewać, na co być przygotowanym.

Wartościowe są również informacje na temat bezpieczeństwa dzieci podczas jedzenia.

Jeśli chodzi o same pomysły kulinarne mam mieszane uczucia.

Książka zawiera wiele pomysłów na wartościowe przekąski, lunche, nawet desery (na blogu znajdziecie przygotowany z niej przepis na Słodkie muffiny bez cukru – super zdrowe!), ale z drugiej strony zawiera tez mnóstwo przepisów na bardzo typowe dania jak chili con carne, sałatkę makaronową z tuńczykiem, sałatkę podsmażaną…

I tutaj niestety nie trafia do mnie podawanie dzieciom do lat trzech przypraw ostrych i jedzenia z puszki (mówię o fasoli, wspomnianym wcześniej tuńczyku, sardynkach itd.), smażenie też nie jest najlepszym wyborem obróbki termicznej.

Nie do końca jednak zgadzam się z tym by niemowlaki jadły to co dorośli, chyba że są to dania rzeczywiście zdrowe i przygotowane nie specjalnie dla dorosłych, ale z uwzględnieniem potrzeb wszystkich członków rodziny.

 

bobas lubi wybór

 

 

 

Kawa – sekrety baristy”

Wydawnictwo RM

Książkę polecam nie tylko zgorzałym fanom kawy, każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Znajdziemy tu moc świetnych informacji o kawie, jej rodzajach, procesie palenia kawy, porady jak kawę przechowywać i jaki młynek wybrać do jej mielenia, czy jakie są ekspresy do kawy.

Co ciekawsze w książce znajdziemy konkretne wskazówki i zobrazowane techniki zdobienia kawy! Macie ochotę na kawę z wzorem muszli, mewy, małpki, pandy czy czego tam chcecie – zajrzyjcie 🙂

Co mnie urzekło (oprócz wzorów;) to przepisy na kawy, na kawowe koktajle i drinki i na kawowe ciasta, ciasteczka i desery – z pewnością wkrótce na blogu będę pokazywać efekty mojej pracy z książką 🙂

Ładnie wydana, ze świetnymi zdjęciami, jedyny minut to to, że jest klejona i przy intensywnym wertowaniu, jak w moim przypadku gubi kartki a nad tym mocno ubolewam 🙁

Data wydania: 2012

liczba stron: 208

 

kawa

 

 

 

 

 

Kuchnia domowa. Gotowanie krok po kroku. 1500 sprawdzonych przepisów”

Wydawnictwo REA

Prawdziwe kompendium kulinarnej wiedzy!

Znajdziemy tu chyba podstawowe wiadomości oraz przepisy na wykorzystanie chyba wszystkich podstawowych produktach spożywczych w PL.

1500 przepisów na dania z mąki i kasz, makaronów i ryżu, mleka, jaj, sera, warzyw, grzybów, ryb i owoców morza, mięsa i podrobów, ptactwa i dziczyzny, na sosy, zupy, sałatki, kanapki, pizze, pierogi, desery, napoje, pieczywo, wypieki, słodycze – no czego tu nie ma.

Polecam!

Liczba stron: 752

Oprawa – Twarda

Rok wydania – 2012

 

kuchnia domowa

 

 

 

 

 

Ilustrowana szkoła gotowania – kuchnia włoska krok po kroku”

Wydawnictwo Jedność

To jest książka, która stanowić może wspaniały prezent dla fanów kuchni włoskiej.

Pięknie wydana, w twardej okładce, z licznymi zdjęciami przedstawiającymi krok po kroku jak przygotować nie tylko dania (sosy, mięso, ryby, warzywa, owoce, słodkości) ale również podstawowe techniki obierania, siekania, krojenia, gotowania, wyrabiania, składania ciasta, robienia różnego typu makaronu.

Polecam!

 

kuchnia włoska