kampania kasza

We wtorek (pisałam wam na FB) miałam przyjemność wziąć udział w konferencji inaugurującej kampanię „Lubię kaszę”.

   Jak wynika z badań przeprowadzonych w tym roku, wciąż nie doceniamy kaszy.

Regularnie, czyli kilka razy w tygodniu, kaszę je tylko 9% Polaków –odpowiedzią Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych na takie wyniki jest właśnie zorganizowanie tej kampanii popularyzującej jedzenie kaszy w Polsce jako fundamentu zdrowej, zbilansowanej diety – jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego i dostarcza wielu cennych składników mineralnych oraz witamin.

  Spotkanie odbywało się w warszawskiej restauracji Soul Kitchen i rozpoczął je szef kuchni opowiadając o walorach smakowych kasz i pomysłach na jej przygotowanie.

  Potem Dyrektor Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych przedstawiła wyniki badania sondażowego dot. spożywania kaszy w Polsce.

Wg niego aż 33% ankietowanych (największy wynik) je kaszę raz na 2-3 tyg a 9% ankietowanych nie je jej w ogóle.

Najwyższa częstość konsumpcji kaszy deklarowana jest przez osoby w wieku powyżej 55 lat – 4 razy w miesiącu. Młodzież sięga po nią tylko 2,5 raza w miesiącu.

Najchętniej wybierane rodzaje kasz to kasza gryczana (73%) i jęczmienna (57%). Kaszę jaglaną (jedną z moich ulubionych) wybiera tylko 14% ankietowanych – znalazła się na szarym końcu podsumowania.

Najpopularniejszy sposób spożywania kaszy to… kasza z sosem (74%), często bywa też jadana z mięsem (56%) lub w zupie (45%).

kampania kasza

  Potem Pani Dietetyk opowiadała o walorach zdrowotnych każdej z kasz: gryczanej, jęczmiennej, kukurydzianej, manny, jaglanej, kuskusu, owsianej.

To bardzo cenne materiały, ale ponieważ wiadomości było mnóstwo (co zawiera dana kasza, dla kogo jest polecana, komu odradzana) po materiały odsyłam Was na stronę kampanii http://lubiekasze.pl/wszystko-o-kaszy/rodzaje-kasz

Podsumowując wystąpienie Dietetyk powiedziała jednak, że gdyby miała wybrać która z kasz jest najzdrowsza i ją polecać w pierwszej kolejności – mówiła o gryczanej a potem o jaglanej.

  Spotkanie zakończyło się bardzo smakowitym lunchem podczas którego próbowaliśmy dań na bazie różnych kasz, przygotowanych w restauracji.

Było więc:

Sushi z kaszy jaglanej z chrzanem i pieczoną rybą – mój faworyt

Tortilla z jajkiem sadzonym i kaszą – też pyszna

Kaszotto z kaczką

Domowa kaszanka z pęczaku

Pierogi z kaszą gryczaną i bryndzą

Tarta z kaszą

Sałatka z kuskusem

A potem na deser był jeszcze sernik z manną i ciasto góralskie z kremem z manną

kampania kasza

kampania kasza

A może wy chcielibyście też odpowiedzieć w komentarzach na ankietowe pytania? (ja z ciekawością przeczytam wasze odpowiedzi)!

1.Jak często jesz kaszę?

2.Dlaczego jesz kaszę?

3.Jaki rodzaj kaszy jesz najczęściej?

4.W jakiej postaci/w jakim daniu najczęściej spożywasz kaszę?

5. Z jakiego powodu jesz kaszę?