Tym razem zapraszam Was na kilka słów mojego męża o polecanej książce.

Historia polskiego podziemia II Wojny Światowej pełna jest ludzi niesamowitych, cichych bohaterów, którzy w ukryciu walczyli z okupantem. Jak wiemy z historii wielu z nich po zwycięstwie aliantów przegrało z naszym nowym „przyjacielskim” okupantem i jego poplecznikami. Niektórzy przypłacili to torturami i życiem, innym udało się uciec na zachód i tam, nigdy nie doczekawszy prawdziwej wolnej Polski zakończyli życie. Jednym z takich ludzi był generał Antoni Chruściel „Monter”, który będąc zawodowym żołnierzem II RP a następnie członkiem AK dowodził Powstaniem Warszawskim. 

Autor Andrzej Krzysztof Kunert, na podstawie zebranych materiałów archiwalnych stara się przedstawić życie i osobowość tego człowieka.

Na uwagę zwraca forma przekazania tych informacji, jest tu mnóstwo wyciągów z materiałów archiwalnych opatrzonych stosunkowo krótkimi komentarzami co pozwala czytelnikowi na interpretację różnych faktów. 

Książka jest na pewno interesująca dla osób znających temat i się nim interesujących, dla osób które chcą się „czegoś dowiedzieć” na temat „Montera” bez znajomości tego okresu książka może okazać się zbyt trudna.

Warto ją mieć w swoim księgozbiorze.

 

Autor: Andrzej K. Kunert

Wydawnictwo: Świat Książki

Liczba stron: 512

twarda okładka

Rok wydania 2012

 

komendant podziemnej Warszawy