Chciałam wam naskrobać kilka słów o kolejnej książce kulinarnej z mojej biblioteczki.

Wypróbowałam z niej już kilka przepisów (na blogu pokazywałam berlińską zapiekankę ziemniaczaną z mielonymi), kilka mam zaznaczone do wypróbowania w najbliższym czasie.

Książka została wydana w tym roku przez Wydawnictwo Wiltbild w serii przepisów Dr. Oetkera.

Na stu pięćdziesięciu stronach zgromadzono ponad 100 przepisów na różnego rodzaju zapiekanki pogrupowane rozdziałami wg rodzaju:

Zapiekanki z mięsem i drobiem,

Zapiekanki z rybami i owocami morza,

Zapiekanki z makaronem, ryżem i nie tylko,

Zapiekanki warzywne z dodatkami,

Zapiekanki wegetariańskie,

Słodkie zapiekanki.

Zapiekanki to bardzo wygodne danie, które w zależności od rodzaju sprawdzi się na śniadanie, obiad, kolację a także na spotkania ze znajomymi i inne uroczystości. Ich największą zaletą jest to, że z reguły są tanie, niezbyt trudne do przygotowania i można obdzielić nimi sporo osób. Mogą też służyć do przemycania domownikom zdrowych warzyw i produktów, które nie są specjalnie lubiane czy zużyć końcówki produktów i „posprzątać” lodówkę. Tutaj znajdziemy na to naprawdę wiele fajnych pomysłów.

Przepisy napisane są prostym, zrozumiałym językiem, zawierają szczegółowe instrukcje przygotowywania. Oprócz listy składników mają podany też czas przygotowywania i pieczenia, liczbę porcji (z reguły ogromną na 12 osób), liczbę kalorii. Każdy przepis opatrzony jest zdjęciem dania co jest dużym plusem, jednak te zdjęcia muszę przyznać wyglądają trochę jak rodem z lat 90 co wg mnie jest sporym minusem książki.

Wydawnictwo Wiltbild

przetłumaczona z j. niemieckiego

twarda okładka

cena z okładki 35zł

zapiekanki