Weekend majowy = nadrabianie zaległości czytelniczych. Na początek coś ambitnego 😉

„Myśli o Rosji .. i nie tylko” to zbiór artykułów autorstwa Adama Rotfelda oraz wywiadów z nim przeprowadzonych.

Tematyką zbioru jest Rosja i jej relacje zarówno z instytucjami międzynarodowymi takimi jak NATO czy Unia Europejska oraz państwami dawnego bloku socjalistycznego czyli między innymi Polską.

Autor, jako współprzewodniczący polsko-rosyjskiej Grupie do Spraw Trudnych oraz jako jeden z „grupy mędrców” powołanych do stworzenia Nowej Koncepcji Strategicznej NATO posiada ogromną zakulisową wiedzę oraz doświadczenie. W zebranych w książce publikacjach ustosunkowuje się do wielu wydarzeń, które znamy z pierwszych stron gazet z ostatnich lat takich jak konflikt gruziński , historyczna wizyta Putina na Westerplatte czy Katastrofa Smoleńska. Pozwala to na te sprawy spojrzeć z perspektywy osoby, która albo osobiście w tych wydarzeniach uczestniczyła albo posiada dużo bezcennych informacji „z pierwszej ręki”.

Ponadto autor próbuje też przedstawić Rosję i Rosjan razem z ich problemami takimi jak wciąż żywy kult Stalina, Rosyjska wersja „demokracji” czy nieufność wobec zachodu a w szczególności do NATO.

Polecam osobom, które chcą poszerzyć swoje rozumienie świata i nie boją się czytać książek napisanych trudnym, trochę akademickim językiem.

 

Wydawnictwo: Świat Książki , Marzec 2012 

Liczba stron: 352

 

Mysli o Rosji recenzja