Drobiowe serca z marchewką i orzeszkami stir-fry

 

 

 Bardzo lubię chińszczyznę, nie tylko ze względu na charakterystyczne smaki, ale również za łatwość i krótki czas przygotowywania dań, toteż dosyć często pojawia się w naszym menu.

Jedną z charakterystycznych dla kuchni chińskiej metodą przygotowywania potraw jest stir-fry i dzisiejsze danie jest właśnie na niej oparte.

Metoda ta polega na krótkim (5-10min) smażeniu w niewielkiej ilości tłuszczu i ciągłym szybkim mieszaniu w głębokiej, charakterystycznej patelni – wok. Ważne jest by olej był mocno rozgrzany, dzięki temu składniki takie jak mięso oraz warzywa zatrzymują soki i witaminy.

I tutaj po pierwsze należy wspomnieć o oleju, który dobrze sobie poradzi w wysokich temperaturach. Dobrze się sprawdzą łatwo dostępne oleje sojowe czy rzepakowe, również olej z orzeszków ziemnych czy ryżowy, można też użyć wok oil, który jest aromatyzowany imbirem i czosnkiem. Zdecydowanie nie nadaję się tu oliwa z oliwek czy tłuszcze zwierzęce.

Po drugie ze względu na tempo smażenia, należy wcześniej przygotować już wszystkie składniki, pokroić, posiekać. Warto wspomnieć też o tym że najlepsze będą nieduże, raczej mniejsze kawałki, szczególnie mięsa.

Po trzecie porcje smażone na jeden raz – tutaj warunkuje nam to wielkość woka, ale nie należy wkładać zbyt dużej ilości produktów na raz, ponieważ za bardzo ochłodzi to olej i produkty zamiast szybko się usmażyć, puszczą soki a to już będzie duszenie a nie stir-fry. (można też smażyć oddzielnie mięso, a po nim oddzielnie warzywa).

 

 

 

 

 

 

Składniki dla 2 osób:

1 saszetka sosu Bazyliowego z Trawą Cytrynową Blue Dragon

20 dag serc drobiowych (można użyć też innych elementów kurczaka 🙂

20 dag marchewki

garść orzeszków ziemnych

cebula

2 łyżki oleju roślinnego

2 gniazda makaronu chińskiego pełnoziarnistego

 

 

 

Wykonanie:

Serca drobiowe myjemy i osuszamy.

Marchew obieramy, myjemy, kroimy w zapałkę.

Cebulę obieramy, kroimy w cienkie piórka.

Makaron chiński gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu – uwaga bo to tylko do 3 minut.

Po przygotowaniu wszystkich składników mocno rozgrzewamy woka, wlewamy olej.

Na dobrze rozgrzany olej dodajemy cebulę i smażymy mieszając (do mieszania dobrze sprawdzają się pałeczki).

Po minucie dodajemy mięso i smażymy, stale mieszając ok 5-7 min. Kiedy mięso straci surowość dodajemy marchewkę, minutę ją przesmażamy i dodajemy sos bazyliowo – cytrynowy, dajemy kolejną minutę przesmażania i odstawiamy.

Jeśli warzyw byłoby więcej, można po usmażeniu mięsa zdjąć je z woka i potem oddzielnie smażyć warzywa (należy jednak pamiętać, że muszą pozostać one chrupkie).

Do mięsa i warzyw dodajemy makaron i orzeszki. Mieszamy.

Można doprawić do smaku jeszcze sosem sojowym, który dosoli potrawę lub skropić olejem sezamowym, która nada specyficznego aromatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.