Składniki:

6 szkl wody

ćwierć kilograma kiełbasy

10 dag boczku

4 łyżki mąki

3 cebule

sól

ocet

 

Wykonanie:

Pokrojona kiełbasę i cebulę podsmażyć na drobno posiekanym boczku. Dodać mąkę i lekko zrumienić. Zalać wodą z łyżką octu i szczyptą soli, następnie zagotować. Podawac ze smażonymi ziemniakami lub z chlebem pokrojonym w kostkę.

 

smelka

 

Przepis pochodzi z książki

 „Tanie danie – regionalne potrawy Wielkopolski”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina

Jak możemy przeczytać na okładce książki „Kuchnia wielkopolska pozbawiona jest skomplikowanych przepisów, egzotycznych przypraw czy wymyślnych zestawów.

Pochodzi bowiem z pierwszej linii od ubogiej kuchni wiejskiej, opartej na miejscowych produktach uzyskiwanych z własnych gospodarstw czy ogródków. Jest to kuchnia ludzi umiejących optymalnie wykorzystać to, co ma się pod ręką. W pośpiesznych czasach wysoko przetworzonej żywności i wymyślnych potraw powrót do ugruntowanych przez stulecia bezpretensjonalnych recept kuchni wielkopolskiej będzie zaskakującym odkryciem kulinarnym.”

Mnie do tej książki przyciągnęło kilka elementów : po pierwsze nieznane zupełnie mi przepisy kuchni polskiej, po drugie niesamowicie łatwe przepisy, z podstawowymi składnikami powszechnie dostępnymi, po trzecie szczegółowe opisy jak krok po kroku przyrządzić potrawę. Bardzo podoba mi się też szata graficzna, świetne zdjęcia – oraz sposób wydania książki – jest segregatorem. Wszystkie przepisy opublikowane są w trzech językach – polskim, niemieckim i angielskim – nadaje się więc fajnie na prezent dla obcokrajowców.

 

tanie danie - regionalne potrawy wielkopolski

 

Zupę włączam do akcji „Gotujemy po polsku„, której patronem jest serwis Zpierwszegotloczenia.pl

Gotujemy po polsku!